k3


Z Bad Freienwalde w Niemczech powróciła 16-osobowa grupa młodzieży OHP woj. opolskiego w ramach projektu „Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy”, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu systemowego FRSE „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Organizacją przyjmującą a zarazem partnerem w projekcie było Stowarzyszenie Burufsbildungsverein Eberswalde e.V.

Uczestnicy Hufca Pracy w Kędzierzynie – Koźlu oraz Hufca Pracy w Opolu (grupa wychowawcza w Brzegu) na co dzień uczący się w zawodach kucharz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych przez miesiąc realizowali praktyki zawodowe w niemieckich zakładach pracy w Bad Freienwalde i okolicy, gdzie mogli poznać nowe techniki pracy, nowe technologie oraz zasady i organizacji pracy, obowiązujące u niemieckich pracodawców, poznać nowych ludzi, podnieść kompetencje zawodowe, rozwinąć kompetencje społeczne, nauczyć się samodzielności i pracy w międzynarodowym zespole, a także podnieść znajomość języka niemieckiego, w szczególności branżowego.
Uczestnicy nie tylko wykonywali konkretne zadania praktyczne w wybranym zawodzie, ale również mieli okazję zdobyć wiedzę o kraju wiedzy o kraju kulturę kraju uczestniczyć w ciekawych wycieczkach: zwiedzili Muzeum Techniki, byli z wizytą w Bundestagu -Parlamencie Niemieckim, spacerowali śladami Muru Berlińskiego, zwiedzali Muzeum Holocaustu, Bramę Brandenburską. Czas wolny spędzali w Parku Linowym oraz korzystając z atrakcji wodnych w Tropical Island. Uczestnicy szybko potrafili się zintegrować i chętnie brali udział w wspólnych zabawach, ogniskach, spacerach oraz konkursach karaoke. Chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz wrażeniami zaobserwowanymi podczas odbywania praktyk, zawsze wracali uśmiechnięci i pełni energii do dalszej pracy. Stażyści zostali dowartościowani i docenieni przez lokalnych przedsiębiorców, kilka osób otrzymało propozycję pracy. Młodzież jest bardzo zadowolona z udziału w projekcie ponieważ mogła podnieść swoje umiejętności i kompetencje zawodowe, poznać zwyczaje panujące w sąsiadującym kraju, zwiedzić Brandenburgię oraz poznać nowych ludzi. Uczestnicy z żalem żegnali swoich pracodawców oraz goszczący ich kraj, w którym czuli się dobrze.

k1                                       k232

Uczestniczka stażu Dominika przygotowuje sałatkę                                  Uczestnik stażu Beniamin podczas wymiany kół

logotyp ue