W dniu 15.06.2018r. w internacie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie miało miejsce spotkanie naszych wychowanków z więźniami zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim. Wizyta ta miała na celu uświadomienia naszej młodzieży, która czasem wchodzi w konflikt z prawem jak łatwo znaleźć się po drugiej stronie więziennego muru.


Krystian znany pod pseudonimem „Gibson” próbował dotrzeć do uczestników przez muzykę. Za pomocą rapu przekazał wiele informacji dotyczących jego życia na wolności oraz później, już podczas pobytu w zakładach karnych. Drugą osobą był Marcin - od 16 lat przebywa „za kratkami”. Opowiedział jak patrzy się na świat z więziennej celi, jaka to radość, gdy może choć na chwilę wyjść na zewnątrz, chociażby przy takiej okazji jak dziś. Uczestnicy wysłuchali historii gości, dowiadując się przy tym, jak z pozoru incydentalne zdarzenie, może zmienić diametralnie całe życie. Opowiedzieli również o tym, jak ciężko jest przetrwać w małej celi, która jest domem dla kilku osób. Jakie to uczucie, gdy jest wyznaczony czas na spotkanie z bliską osobą czy wykonanie połączenia telefonicznego. Goście przywieźli ze sobą torbę z wyprawką, którą dostaje się po przekroczeniu muru więziennego a wszystkie rzeczy osobiste są odbierane. Dziś obaj panowie żałują tego, co zrobili w przeszłości, ale przestrzegają, że pewnych rzeczy nie da się już odzyskać, chociażby zdrowia. Używki doprowadziły ich do nieodwracalnych zmian w organizmie.


Bardzo dziękujemy za przybycie do nas i podzielenie się swoimi historiami i refleksjami. Mamy nadzieje, że to co nam przekazano na zawsze pozostanie w pamięci naszej młodzieży. Była to dla nas bardzo cenna lekcja.


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach przeprowadzanego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie programu resocjalizacyjnego.

Katarzyna Janik, Paweł Kuźnicki

zkk1      zkk3
         Porucznik Piotr Patrzykowski wprowadza w tematykę spotkania                      Krystian – „Gibson” podczas wystąpienia