Gospodarka rynkowa, która opiera się na wolności działalności gospodarczej i własności prywatnej wymaga wykształcenia pewnych cech i sposobów zachowania, które ułatwiają podejmowanie różnorodnych działań i kierowanie własnym rozwojem.

Co znaczy pojęcie „człowiek przedsiębiorczy”, jak wygląda rynek pracy, jakie warunki trzeba spełnić aby móc prowadzić własną działalność, jakie daniny publiczne będą obowiązywały przyszłego przedsiębiorcę – na takie i inne pytania próbowali odpowiedzieć prelegenci podczas Tygodnia Przedsiębiorczości zorganizowanego przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Namysłowie.


Głównym celem warsztatów, które odbyły się w dniach 13 - 16 listopada b.r. w Środowiskowym Hufcu Pracy w Namysłowie było przygotowanie uczniów do świadomego uczestniczenia w życiu społeczno-gospodarczym. Cykl spotkań rozpoczął się od zajęć z doradcą zawodowym, które miały na celu przybliżenie cech młodego przedsiębiorcy ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnej komunikacji i pracy w zespole. Podczas kolejnych seminariów z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego młodzież analizowała rynek pracy, poznawała warunki gospodarcze w jakich będzie realizować się zawodowo oraz podstawowe wiadomości związane z tworzeniem i prowadzeniem własnej firmy. Prelegenci wskazanych instytucji przedstawili, m.in. jakie warunki trzeba spełnić aby móc prowadzić własną działalność, jakie podatki będą obowiązywały przyszłego przedsiębiorcę, a także w jakiej wysokości będą musieli odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne. Na zajęciach nie zabrakło również informacji o możliwości uzyskania dofinansowania na otworzenie własnej firmy. Kompendium wiedzy przekazanej w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości uczestnikom ŚHP Namysłów stanowi elementarz niezbędny do stawiania pierwszych kroków w biznesie.


Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko zapewnienie sobie i swoim bliskim bytu materialnego ale przede wszystkim spełnienie własnych marzeń i oczekiwań oraz satysfakcja z poczucia osiągniętego celu. Warsztaty z zakresu przedsiębiorczości spełniają istotne cele: przygotowują do obiektywnego, czasami krytycznego postrzegania rzeczywistości rynkowej oraz uczą podejmowania świadomych decyzji edukacyjno-zawodowych, co jest pierwszym krokiem na drodze do sukcesu.

Ilona Różniecka
Agata Szpak
Marta Szmitke